Laureaci Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” na antenie TVP Historia.
.

W każdą sobotę grudnia ok. 19:00 będziemy prezentować filmy nagrodzone podczas tegorocznego festiwalu w Zamościu.

Zaczniemy od zdobywcy 1. Nagrody – „Bitwa o dom katolicki. Wydarzenia zielonogórskie 1960 roku” w reżyserii Rafała Brylla wg scenariusza Witolda Głowackiego. Fabularyzowany dokument opowiada o masowych protestach mieszkańców Zielonej Góry przeciwko odebraniu im Domu Katolickiego. Zamieszki rozpoczęły się w poniedziałek 30 maja 1960 roku. Był to jeden z największych protestów społecznych w PRL miedzy czerwcem 1956 a grudniem 1970 roku. Przed sądem stanęło ok. 200 osób. Zapadły bardzo surowe wyroki – niektórzy z uczestników dostali wyroki 5 lat więzienia. Liczbę represjonowanych ocenia się na kilka tysięcy. Premiera w sobotę 2 grudnia o 18:45.

„Życie Solidarnością pisane” – to film poświęcony postaci Grażyny Przybylskiej – Wendt, legendzie „Solidarności” a także założycielce hospicjum p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej. Film Ewy Górskiej obrazuje całe życie Grażyny Przybylskiej-Wendt, od pierwszych doświadczeń w szkole podstawowej, poprzez ścieżkę kariery zawodowej, jako lekarki, a także drogę działaczki społecznej, biorącej udział w tworzeniu demokratycznej państwowości. „Wtedy po raz pierwszy poczułam solidarność, że jak jest nas dużo, to się coś da zrobić” – Grażyna Przybylska-Wendt wspomina historię z czasów szkolnych w Białymstoku, kiedy to uczennice solidarnie wzięły odpowiedzialność za symbol krzyża, który powiesiły w gabinecie lekcyjnym. Cała klasa przyznała się do umieszczenia tego symbolu nad tablicą, choć fizycznie zrobiła to jedna osoba – bohaterka filmu. Poczucie solidarności było nieustannie obecne w życiu bohaterki. To Grażyna Przybylska-Wendt, jako pierwsza, po wydarzeniach na Wybrzeżu w 1970 roku, użyła słowa solidarność. Premiera w sobotę 8 grudnia o 18:50.

15 grudnia o 19:05 przedstawimy film „W szumie gwiazd jestem” Nataszy Ziółkowskiej – Kurczuk. Film poświęcony jest jednemu z najoryginalniejszych polskich poetów, Bolesławowi Leśmianowi. To pierwszy od prawie 25 lat film poświęcony postaci wybitnego literata. Twórcom filmu udało się dotrzeć do niepublikowanych do tej pory materiałów autorstwa Leśmiana. Film pokazuje poetę mieszkającego w prowincjonalnym Zamościu, ale obracającego się w wąskim kręgu entuzjastów tworzących renesans kulturalny i intelektualny miasta po odzyskaniu niepodległości.

Film „Droga do królestwa” Zdzisława Cozaca to kolejna część serii „Tajemnice początków Polski”. Ukazuje podbój przez Mieszka I ziem nad Odrą i Wisłą, które stały się fundamentem Polski. Jaki obszar zdołał opanować Mieszko podczas swoich rządów? Mapę jego państwa wydedukowano z mało precyzyjnego opisu granic zawartego w dokumencie Zwanym Dagome iudex. Jednak ta interpretacja budzi wiele wątpliwości. Autor próbuje weryfikować popularną mapę mieszkowego państwa poprzez poszukiwanie jego śladów archeologicznych w różnych regionach Polski. Zapraszamy w sobotę 22 grudnia o 19:05.

reklama
reklama