"Gurgacz. Kapelan wyklętych" z nagrodą Prezesa TVP
.

Film „Gurgacz. Kapelan Wyklętych” w reż. Dariusza Walusiaka otrzymał Nagrodę Specjalną Prezesa TVP dla najlepszego filmu X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który zakończył się 2 października uroczystą galą.

„Gurgacz. Kapelan Wyklętych” autorstwa Dariusza Walusiaka to filmowy portret niezwykłego kapłana, jezuity – ojca Władysława Gurgacza. Ojciec Władysław Gurgacz, niezwykły kaznodzieja, mistyk dołączył do oddziału partyzantów antykomunistycznego podziemia, Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców i pozostał w nim do końca, poświęcając swoje życie. Po nieudanej akcji i aresztowaniu w lipcu 1949 r. jego podkomendnych, nie uciekł, ponieważ nie chciał pozostawić swoich kolegów partyzantów. Po pokazowym procesie skazany na karę śmierci jako herszt zbrodniczej bandy, został stracony w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Ostatnie zapisane przez niego słowa brzmiały: „Ite, missa est!” (idźcie, ofiara spełniona).

Jury, które postanowiło wyróżnić ten właśnie film, nagrodziło umiejętność ukazania niezwykłej postaci w sposób nie tylko przejmujący, ale przede wszystkim wiarygodny. Jest to pierwszy film o ojcu Władysławie Gurgaczu – postaci przez lata niszczonej propagandowo i pomijanej. Prezes TVP Jacek Kurski wręczając nagrodę powiedział: Cieszę się, że tu jestem, bo chcę złożyć niski pokłon dla tego pięknego Festiwalu, który jest bardzo Polsce potrzebny, bo przywraca godność bohaterom polskim, opowiada historie nieopowiedziane.

reklama
reklama