"Rozliczenia z ekipą Gierka"
.

Nielegalnie budowane wille i domy letniskowe, darmowe remonty mieszkań, ułatwiony dostęp do talonów samochodowych i innych pożądanych dóbr. To tylko część zarzutów, z którymi po strajkach z sierpnia 1980 r. i zmianach personalnych na najwyższym szczeblu musiała się zmierzyć odchodząca ekipa Edwarda Gierka.

Podczas rewolucji „Solidarności” i w trakcie stanu wojennego trwały zarówno żywiołowe, jak i instytucjonalne rozliczenia z ekipą rządzącą krajem w latach siedemdziesiątych. Władze zostały poddane społecznemu naciskowi, aby ujawnić i osądzić przypadki korupcji i nadużywania stanowisk. W wyjaśnianie tych spraw zaangażowały się instytucje partyjne, państwowe oraz sądy, ale efekty ich działań nie były satysfakcjonujące.

Instytut Pamięci Narodowej i Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zapraszają na prezentację książki „Rozliczenia z ekipą Gierka 1980–1984”. Książka opowiada o korupcji wśród rządzących w sytuacji braku kontroli, o głęboko zakorzenionym społecznym pragnieniu równości i sprawiedliwości oraz o słabości państwa, które bezskutecznie próbowało pociągnąć do odpowiedzialności polityków kierujących krajem w poprzedniej dekadzie.

W dyskusji udział wezmą: Jakub Szumski (autor), prof. Jerzy Eisler i dr Paweł Sasanka. Spotkanie poprowadzi redaktor Piotr Skwieciński.

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25 6 września 2018 (czwartek), godz. 17.30

reklama
reklama