Rabin Krakowa, chwilowo w Warszawie
.

Dow Ber Meisels to postać niezwykła – nie tylko wybitny rabin, ale także gorliwy polski patriota. Podczas Powstania Krakowskiego w 1846 roku skłonił współwyznawców do przysięgi na wierności Rządowi Narodowemu i zorganizował wśród Żydów Gwardię Narodową. W 1848 roku, w okresie „wiosny ludów” wydał odezwę do polskich Żydów wzywając ich do poparcia polskich dążeń narodowych. W 1856 roku przeprowadził się do Warszawy, miasta o największej liczbie Żydów w Europie, gdzie przyjął posadę Rabina Warszawy.

Zyskał sławę, gdy na znak solidarności z duchowieństwem katolickim, nakazał zamknięcie synagog warszawskich w proteście przeciw wkroczeniu wojsk rosyjskich do katedry św. Jana i kościoła św. Anny, gdzie odbywały się nabożeństwa patriotyczne związane z rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki. Za jego patriotyczną postawę Rosjanie uwięzili go w Cytadeli Warszawskiej.

W programie o Rabinie Meiselsie Piotr Legutko rozmawia z dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michałem Niezabitowskim oraz z profesorem Tomaszem Gąsowskim z Akademii Ignatianum w Krakowie.

Paweł Nowakowski oprowadza po krakowskim Kazimierzu spotykając na ulicy Meiselsa chasydów z transparentem „Niech żyje Polska!”…

Nowy odcinek programu „Marzyciele" Rabin Krakowa, chwilowo w Warszawie w sobotę 2.06. o 16:55.

reklama
reklama