Na planie „Sensacji XX wieku”

W Książu ruszyły zdjęcia do kultowego cyklu „Sensacji XX wieku”. Po 9 latach program Bogusława Wołoszańskiego wraca na antenę Telewizji Polskiej. Tematem pierwszego odcinka będą nieznane działania największego wroga Hitlera - Heinricha Himmlera. Wiosną przyszłego roku będzie można obejrzeć 10 odcinków cyklu dokumentalnego w nowym formacie, opowiadającego o wydarzeniach historycznych i politycznych minionego wieku realizowanych w koprodukcji z National Geographic Channel.

reklama
reklama
Polecamy

PREMIERA! Nowe Ateny. Wrzesień 1939

Spór o adekwatną nazwę wojny polsko-niemieckiej i polsko-sowieckiej trwa niemal od jej zakończenia. Niemcy ukuli slogan, że działania trwały 18 dni, co po 1945 roku z radością podchwyciła propaganda i historiografia PRL, gdyż dokumentował wyraziście, w duchu ocen Mołotowa, „bankructwo burżuazyjnego państwa polskiego”. Piotr Gursztyn zaprasza na rozmowę z prof. Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceministrem obrony narodowej; wykładowcą akademickim, dr Tymoteuszem Pawłowskim – historykiem; prof. Januszem Odziemkowskim; historykiem; wykładowcą UKSW; Pawłem Rożdżestwieńskim, historykiem, dyrektorem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Dwa tygodnie w zawieszeniu

We wrześniu 1939 roku polska dyplomacja, władze państwowe, wojsko i struktury wywiadu zachowywały się na pozór tak, jakby nie dostrzegały zagrożenia inwazją wojsk sowieckich w granice Rzeczpospolitej. Czy była to beztroska wynikająca z samozadowolenia, czy stoicyzm w obliczu nieuchronnego? – wyjaśnia Wojciech Stanisławski. Więcej w debacie Piotra Gursztyna „Nowe Ateny” z udziałem dr Tymoteusza Pawłowskiego; prof. Janusza Odziemkowskiego, Michała Mackiewicza z MWP we wtorek 19 września o godz. 20:30