100. rocznica Odzyskania Niepodległości w TVP Historia
TVP Historia
.

Nowa okolicznościowa oprawa, premierowy film dokumentalne z cyklu Rodzina Niepodległej a także audycje historyczne a przede wszystkim debata o polskiej niepodległości tak 11 listopada TVP Historia świętuje 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nowa okolicznościowa oprawa TVP Historia, której autorem jest Paweł Górka nawiązuje do modnej w latach 20-tych stylistyki art deco. Minimalizm, synkretyzm, charakterystyczna kreska to wszystko przybliża estetykę czasu odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Czasu bohaterów.

Znamy ich z książek, podręczników, filmów opowiadań rodziców i dziadków. Choć nigdy ich nie spotkaliśmy są nam bliscy. Stali się fundamentem naszej tożsamości. Jacy są? Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w TVP Historia nowy cykl Agnieszki Żmijewskiej pod redakcją Tadeusza Płużańskiego „Mój ulubiony bohater”. Znani i lubiani, nam współcześni, zwierzają się kim są ich ulubieni historyczni bohaterowie. Każdy ma swojego. Kogo wybrał Marek Piekarczyk? Kto jest wzorem dla Marcina Kwaśnego, a kto dla Maćka Miecznikowskiego? Wybory są czasem zaskakujące. W obie strony. Kogo inspiruje dziś bowiem Fryderyk Chopin a kogo Maria Skłodowska-Curie? „Mój ulubiony bohater”, zrealizowane w nowoczesnej formie we wnętrzach Warszawskiej Cytadeli klipy przybliżają widzom postaci najwybitniejszych Polaków z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

O długich latach walki i pracy, które ku niej prowadziły w czasach 123 letnich zaborów, o marzycielach, którzy urzeczywistnili swój sen o wolności w Debacie o Niepodległości prowadzonej przez Piotra Legutkę opowiedzą profesorowie: prof. Tomasz Gąsowski, Mariusz Wołos, Łukasz Sroka oraz dr Monika Stankiewicz-Kopeć, znani widzom TVP Historia z programu „Marzyciele”.

„Rodzina Niepodległej” to cykl filmów dokumentalnych o tematyce związanej ze 100-leciem odzyskania Niepodległości zrealizowanych w ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd TVP dla Ośrodków Terenowych TVP. Od 7 października kolejne filmy z tego cyklu ukazują się w niedziele o godz. 19.00 na antenie TVP Historia. 11 listopada premiera filmu dokumentalnego Agnieszki Niemiec „Orlęta bronią przemyskiego gniazda”.

11 Listopada w TVP Historia

Godz. 15:00 „Józef Piłsudski”

Film dokumentalny z 1937 roku autorstwa Ryszarda Ordyńskiego opowiadający o życiu Marszałka Piłsudskiego. TVP weszła w jego posiadanie dzięki darowiźnie Wincentego Gawrona z USA, twórcy "Muzeum Niepodległości" w Chicago. Ordyński w swym dokumencie pokazującym drogę życia, walkę, dzieło i wielkość marszałka Piłsudskie sięgnął po wszelkie dostępne materiały archiwalne: zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy, mapy. Tam, gdzie brakowało ikonografii - jak np. w sekwencjach mówiących o uwięzieniu Piłsudskiego w Magdeburgu czy działalności tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej - wprowadził inscenizację zdarzeń. Wykorzystał także pieśni wojskowe, a skomponowanie muzyki do całości zlecił Janowi Maklakiewiczowi. Nie ograniczył się jednak do pokazania wyłącznie postaci bohatera. Przed kamerą przesuwają się twarze także innych bojowników o niepodległość, współpracowników marszałka, twórców młodej polskiej państwowości. Film jest podwójnie interesujący. Dając widzowi możliwość zobaczenia unikatowych zdjęć, uświadamia mu zarazem, jak Józefa Piłsudskiego widzieli Polacy w latach 30., a także, jakie konwencje stosowali wówczas dokumentaliści - w warstwie obrazu i dźwięku oraz w komentarzu.

Godz. 16:40 Debata o Niepodległości

Zrealizowana w przestrzeni wystawy „Niepodległość wokół historycznej myśli Józefa Piłsudskiego” otwartej 30 października 2018 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie. Gośćmi Piotra Legutki będą profesorowie Tomasz Gąsowski, Mariusz Wołos, Łukasz Sroka oraz dr Monika Stankiewicz-Kopeć znani widzom TVP Historia z programu „Marzyciele”. Debata będzie bowiem nie tylko rozważaniem o polskiej drodze do niepodległości ale także zwieńczeniem programu „Marzyciele” obecnego od roku na antenie TVP Historia, którego pomysłodawcą i prowadzącym jest Piotr Legutko. Tytułowi „Marzyciele” to Polacy, którzy podjęli walkę o niepodległość Ojczyzny znajdując w Krakowie wyjątkowe ku temu miejsce i środowisko. Choć nie wszyscy pochodzili z Krakowa ich losy były związane z tym miastem. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty – ich działalność w większym lub mniejszym stopniu była związana z Krakowem. Debata to swoisty przegląd idei, procesów działań i wydarzeń historycznych, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Godz. 17:30 Piosenką przez historię „11 listopada”

„Jak ma śpiewać o 11 listopada artysta wiecznie błaznujący” – pyta retorycznie Kuba Sienkiewicz lider zespołu Elektryczne Gitary. Odpowiada piosenką - „11 listopada”. W programie także o tym dlaczego właśnie 11 listopada jest uważany za dzień odzyskania niepodległości.

Godz. 19:20 Rodzina Niepodległej „Orlęta bronią przemyskiego gniazda”

100-lecie odzyskania niepodległości to właściwy czas na prezentacje 45-minutowego filmu fabularyzowanego, którego kanwą jest nieznana szerszej publiczności historia obrońców polskiego Przemyśla, zwanych Przemyskimi Orlętami. Ich udział w walkach w pierwszych dniach listopada 1918 roku w konflikcie zbrojnym między Polakami a Ukraińcami był zwieńczeniem ich marzeń o wolnej Polsce.

Godz. 20:15 "Pan Wołodyjowski" cz. 1. i 2.

Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I Stopnia dla reżysera, operatora i scenarzysty. Ekranizacja trzeciej części "Trylogii" Sienkiewicza, drukowanej w latach 1887 - 1888. Wielka superprodukcja lat 60 - tych. Starannie oddaje realia i klimat powieści. Zawiera pełne rozmachu, precyzyjnie zakomponowane sceny zbiorowe. Realizacja filmu trwała prawie dwa lata i była ogólnonarodowym wydarzeniem. Towarzyszył jej rozgłos w prasie i innych środkach masowego przekazu. Po wejściu na ekrany film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i osiągnął rekordową frekwencję. Krytyka zarzucała mu jednak trochę zbyt komiksowe potraktowanie przygód "małego rycerza"...

Godz. 23:15 Wielki Test o Piłsudskim.

Józef Piłsudski, jeden z ojców naszej niepodległości, już za życia otaczany był czcią przez miliony stronników i wielbicieli, jak też odsądzany od czci i wiary przez politycznych przeciwników. Jedno nie ulega wątpliwości: Polsce poświęcił całe życie. Co jednak tak naprawdę wiemy o Józefie Piłsudskim, którego biografia stanowi doskonały materiał na kilka, jeżeli nie kilkanaście porywających filmów? Thriller opowiadałby o działającym w ukryciu bojowcu PPS, który z rewolwerem w ręku wykonuje niebezpieczne misje. Romans pokazywałby intrygujące kobiety, które pokochał. Wielkie kino wojenne portretowałoby wodza Legionów i pogromcę bolszewików z 1920 r. A polityczny dramat odsłaniałby kulisy politycznych kryzysów i zamachu majowego w 1926 r. My wiedzę Polaków o Józefie Piłsudskim sprawdzimy w Wielkim Teście.

W TVP Historia obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie kończą się 11 listopada. W kolejne niedziele o godz. 19.00 emitowane będą filmy z cyklu „Rodzina Niepodległej, a 13 listopada o godz. 18:35 premiera Piotra Gursztyna „Rozmowy o Niepodległej”.

Spotkania – rozmowy z profesorami Włodzimierzem Suleją i Andrzejem Chwalbą przeprowadzane przez popularnego historyka i dziennikarza Piotra Gursztyna mają przeprowadzić widzów poprzez kolejne etapy dochodzenia do odzyskania Niepodległości od 1864 r. aż po czasy II Rzeczpospolitej do roku 1924. Tematami poszczególnych odcinków będą zarówno wydarzenia polityczne, jak i społeczne, które przyczyniły się do odzyskania Niepodległości przez Polskę. Ale na tle wydarzeń zostaną przedstawieni ich uczestnicy - konkretni ludzie, którzy na różnych polach zabiegali o wolność Ojczyzny.

reklama
reklama