Zamojski Festiwal Filmowy 15-18 sierpnia
.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” rozpocznie się w środę 15 sierpnia. Zostanie zaprezentowany film T. Arciucha i M. Wojciechowskiego „Niedokończone msze wołyńskie”. Projekcja o 14:30 w CKF „Stylowy” przy ulicy Odrodzenia 9. Po projekcji spotkanie z twórcami.

Później zapraszamy na spotkanie „TVP HISTORIA DLA NIEPODLEGŁEJ” – pozakonkursowy przegląd filmów. Gościem specjalnym będzie Piotr Legutko – Dyrektor TVP Historia. Przedstawimy następujące filmy:

16:00 Z archiwum zimnej wojny, reż. A. Mietkowski, J. Sosiński (50’)

17:00 Kryptonim „Orędownicy” Studencki Komitet Solidarności, reż. M. Bradke (50’)

19:00 Trzy losy, jedna Polska - bracia Pomarańscy, reż. L. Wiśniewski (50’)

20:00 Klerycy w komunistycznej armii, reż. S. Królak, E. Szumiec-Zielińska (49’)

W czwartek 16 sierpnia rozpoczną się projekcje konkursowe Zamojskiego Festiwalu Filmowego. Do nagrody „Zamość – Perła Renesansu” nominowano 19 filmów dokumentalnych. Projekcje odbędą się w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Zwycięzców poznamy podczas Gali Finałowej, która odbędzie się w sobotę 18 sierpnia o godz. 20:00 na Rynku Wielkim w Zamościu. Galę uświetni występ zespołu Raz, Dwa, Trzy w programie „Ważne piosenki”. Ten koncert to muzyczna podróż po muzycznym świecie zespołu. Adam Nowak na tle ważnych piosenek snuje opowieść o życiu, miłości, zakamarkach ludzkiej duszy – przygląda się naszym przywarom, zadaje pytania o sens życia, mocuje się z wiarą i niewiarą.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” jest jedynym w Polsce wydarzeniem prezentującym najnowsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej. Biorą w nim udział wybitni przedstawiciele świata filmu - z kraju i z zagranicy. Konkurs Zamojskiego Festiwalu Filmowego stał się ważnym, międzynarodowym forum twórców, producentów, dystrybutorów oraz propagatorów kinematografii historycznej. To również coroczne podsumowanie polskiego dorobku w dziedzinie filmu dokumentalnego o tematyce historycznej, a także wspieranie i rozwój tej twórczości. Organizatorami 6. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, TVP Historia. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji Kultury.

Szczegółowe informacje: www.zamoscfilmfestival.pl

reklama
reklama