TVP Historia w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego
Kadr z serialu "Kolumbowie", reż. Janusz Morgenstern
.

Proponujemy Państwu wyjątkowy serial. Powstał na podstawie powieści Romana Bratnego. Reżyserii podjął się Janusz Morgenstern. Powstało 5 odcinków, w których wystąpili znakomici aktorzy: Jan Englert, Władysław Kowalski, Karol Strasburger, Marek Perepeczko, Jerzy Trela. Zdjęcia nakręcono w 1970 roku. Serial miał premierę 9 grudnia tego roku. W TVP Historia „Kolumbowie” od wtorku 31 lipca do poniedziałku 6 sierpnia (z wyjątkiem soboty i niedzieli) o 21:35.

Przypominamy, że od poniedziałku do piątku prezentujemy serial „Czas honoru – powstanie”. Codziennie od poniedziałku do piątku o 18:00. Ostatni, 12. Odcinek nadamy w piątek 3 sierpnia.

1 sierpnia o 16:00 przypomnimy widowisko „Rachunek sumienia – Godzina Zero”. To fragmenty sztuki "Ziarno zroszone krwią" w reżyserii Kazimierza Kutza oraz dyskusja na temat decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego. Świadkiem wydarzeń jest Jan Nowak - Jeziorański, który ma własne wspomnienia i poglądy na powstanie.

Tego samego dnia o 17:10 zapraszamy na niezwykłe spotkanie. Młodzi harcerze spotykają się z weteranami batalionu Szarych Szeregów „Parasol”. Ognisko i śpiew, wspólne oglądanie włazu do kanału. W spotkaniu uczestniczy ostatni prezydent Rzeczpospolitej na Uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski. „Pałacyk Michla, Żytnia, Wola”

O 20:30 „Warszawa – zmartwychwstałe miasto” - wspaniała opowieść o Warszawie przedstawiona przez Dana Cruickshanka. To dziennikarz BBC, historyk sztuki i architektury, prezenter BBC, autor publikacji historycznych. Od 7 roku życia przez kilka lat mieszkał w Warszawie, gdzie jego ojciec był korespondentem.

O 22:35 „Testament Żurowskiego. To film, który opowiada o tym, co działo się na warszawskiej Pradze od drugiej połowy lipca 1944 r. do stycznia 1945 r. Bazuje na relacjach żyjących powstańców, prześladowanych przez NKWD i UB, świadków i na testamencie Antoniego Żurowskiego.

Codziennie będziemy też prezentować programy z cyklu „Powstanie Warszawskie dzień po dniu”. To program ukazujący przebieg powstania warszawskiego od dnia jego wybuchu, aż do ostatniego dnia walki. Materiałem, na którym opiera się każdy z 63 odcinków, są notacje zarejestrowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Szczegóły na stronie http://www.tvp.pl/program-telewizyjny

reklama
reklama