Padli ofiarą najkrwawszego zamachu w historii sportu
.

Ich piłkarze są jedynymi na świecie, którzy bili się o mundiale w eliminacjach trzech różnych federacji kontynentalnych, bo rywale nie chcieli się z nimi mierzyć. Sportowcy tego kraju wywalczyli zaledwie jeden złoty medal olimpijski przez kilkadziesiąt lat startów. A najgorsze, że padli ofiarą najkrwawszego zamachu w historii nowożytnego olimpizmu. Mowa o Izraelu i jego reprezentantach.

Ten mecz miał być częścią obchodów 70-lecia powstania państwa Izrael. W sobotę 9 czerwca reprezentacja tego kraju miała zagrać w Jerozolimie z jednymi z najlepszych piłkarzy świata – kadrą Argentyny. Dla „Albicelestes” zaś miał to być ostatni sparing przed startem w mundialu 2018. Ale w ostatniej chwili mecz odwołali.

Zmusiły ich do tego tysiące wiadomości, nawołujących do rezygnacji ze spotkania z Izraelem. Torpedowały one piłkarzy, Argentyński Związek Piłki Nożnej i nawet światową FIFĘ. Powodem była interwencja izraelskich sił na granicy ze Strefą Gazy, gdzie Palestyńczycy protestują m.in. przeciwko otwarciu ambasady amerykańskiej w Jerozolimie.

W owych żądaniach wobec „Albicelestes” pojawiały się nawet pogróżki, że jeśli będą dążyć do sparingu, to Palestyńska Federacja Piłkarska rozpocznie ogólnoświatową kampanię przeciwko kandydaturze Argentyny na gospodarza mistrzostw świata w 2030 roku. Tak deklarował szef tej organizacji Jibril Rajoub, zachęcając przy tym arabskich kibiców do palenia koszulek i zdjęć słynnego napastnika Lionela Messiego. – On jest wielkim symbolem, więc weźmiemy go na celownik. Wezwiemy do zaprzestania kibicowania mu – powiedział Rajoub.

Messi wkrótce zadeklarował w jednym z wywiadów, że „nie może grać z ludźmi, którzy zabijają niewinne palestyńskie dzieci". – Musimy odwołać mecz, ponieważ jesteśmy przede wszystkim ludźmi, a w dalszej kolejności piłkarzami – powiedział. Jak podał argentyński dziennik „Clarin”, argentyński związek odwołał spotkanie, bo martwił się również o bezpieczeństwo piłkarzy podczas meczu. 10 czerwca wylecą do Rosji, gdzie rozpoczną mundial 16 czerwca mierząc z Islandią, potem z Chorwacją i Nigerią.

Pełny tekst Piotra Wilczarka:

http://tygodnik.tvp.pl/36370565/padli-ofiara-najkrwawszego-zamachu-w-historii-sportu

reklama
reklama