Donata Dominik-Stawicka "Błękitny mundur"
.

Donata Dominik-Stawicka "Błękitny mundur", To książka o drodze Polaków do wolności, od krwawych bitew powstania styczniowego jak ta pod Salichą i Grochowiskami, do odzyskania niepodległości po I wojnie światowej. Na tę drogę złożyła się walka zbrojna Polaków z różnych ziem pod trzema zaborami, tym tragiczniejsza, że w czasie I wojny światowej przyszło im skierować broń przeciwko sobie i rozpoczynać walkę o własną ojczyznę w obcych mundurach, na obcych statkach, pod obcym dowództwem.

Z nich dopiero powstali i ci w szary, i ci w błękitny mundur ubrani. Tytułowy błękitny mundur jest nawiązaniem do biografii jednego z bohaterów – żołnierza Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. Jest on zarazem symbolem marzeń o polskim wojsku, szabli z napisem Bóg, Honor, Ojczyzna i orle w koronie na żołnierskiej czapce.

Powieść ta jest też historią innego rodzaju walki – o polskie słowo, polską książkę, polski język, o zachowanie za wszelką cenę ziemi. Jest historią o zmaganiu się z antypolską polityką caratu w zaborze rosyjskim i kulturkampfem w zaborze pruskim. W takiej walce o Polskę i wolność brali udział wszyscy Polacy – mężczyźni, kobiety i dzieci. Historia walki o niepodległość wpisywała się bowiem w historie rodzinne, losy kolejnych pokoleń. O nich wszystkich jest ta opowieść, o tych bezkompromisowych, dzielnych i wiernych ojczyźnie ludziach, dzięki którym możemy dziś obchodzić stulecie odzyskania niepodległości. (Ze wstępu Autorki)

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Skrzat.

reklama
reklama