90. urodziny Juliusza Kuleszy
.

Fundacja „Reduta PWPW – Fundacja na rzecz obrony pamięci historii Polski” informuje, że 18 maja 2018 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczyście obchodzony jubileusz 90. urodzin Pana Juliusza Kuleszy – powstańca warszawskiego ps. „Julek” - obrońcy Reduty PWPW w sierpniu 1944 roku i ostatniego żyjącego członka oddziału bojowego PWB/17/S.

Impreza rozpocznie się o godz. 17:00 w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego. Współorganizatorem uroczystości jest Zamek Królewski w Warszawie. Podczas uroczystości zostanie wręczony akt nominacji na stopień kapitana Wojska Polskiego.

Juliusz Kulesza podczas Powstania Warszawskiego początkowo był łącznikiem, następnie wraz z oddziałem Armii Krajowej PWB/17/S, do 26 sierpnia brał udział jako strzelec w obronie gmachu PWPW. Walczył pod rozkazami kaprala Romana Marchla „Roma” i został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po kapitulacji Powstania dwukrotnie uciekł z Dulagu 121 w Pruszkowie.

Juliusz Kulesza jest autorem kilkunastu książek o tematyce powstańczej i okupacji hitlerowskiej oraz wielu haseł do Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Otrzymał m.in. tytuł Kustosza Pamięci Narodowej przyznawany przez IPN. Pojawił się także w kilku filmach dokumentalnych związanych z Powstaniem Warszawskim.

Za wieloletnie zasługi otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski OOP, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, medal Za Warszawę, medal Za popularyzację Powstania Warszawskiego, odznakę Za zasługi dla Warszawy, odznaki honorowe kombatanckich Środowisk: zgrupowania "Leśnik", zgrupowania "Róg", batalionów "Dzik" i "Pięść".

reklama
reklama