Archiwum zimnej wojny
.

„Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu" – mówił brytyjski premier Winston Churchill w przemówieniu wygłoszonym 5 marca 1946 r. w Fulton. To był początek zimnej wojny.

W każdy wtorek o 17:10 w TVP Historia nowy program Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego "Archiwum zimnej wojny".

Przedstawiamy fragment wywiadu Andrzeja Mietkowskiego dla "Rzecz o historii".

Rz: Warto wracać do tematu zimnej wojny? W kontekście współczesnych ważnych wydarzeń to, co działo się kilkadziesiąt lat temu, to zamierzchła przeszłość.

Andrzej Mietkowski: Właśnie w kontekście współczesnych zdarzeń można zaryzykować stwierdzenie, że zimna wojna wciąż trwa. Po prostu się nie skończyła. W ostatnich kilku tygodniach określenie to jest wszechobecne. Sprawa Skripala, sprawa Litwinienki, wojna hybrydowa, ingerencja, infiltracja, dezinformacja... Nasz cykl pokazuje początki tych politycznych zjawisk. Ale nie określamy końca zimnej wojny, ponieważ postawienie kropki, wyznaczenie wyraźnej cezury, jest niemożliwe.

Na początku cyklu przypominamy podstawowe pojęcia i zdarzenia, jak przemówienie Winstona Churchilla o żelaznej kurtynie, przemówienie Stalina w Moskwie o toczącej się walce z imperializmem, po to właśnie, aby na osi czasu umiejscowić to zjawisko, które wcale się nie skończyło. Moim zdaniem widzom łatwiej oceniać kontekst współczesnych zjawisk, które nabierają ważniejszego znaczenia, jeśli zobaczy się je jako konsekwencję lub skutek zdarzeń z przeszłości.

Pełny zapis wywiadu na stronie:

http://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/305109905-Zimna-wojna-sie-nie-skonczyla.html

reklama
reklama