Wielkanoc z TVP Historia
.

TVP Historia życzy swoim Widzom pogodnych, radosnych, rodzinnych i pełnych nadziei Świąt Wielkanocnych. Gdyby zechcieli nam Państwo towarzyszyć – polecamy mnóstwo świątecznych atrakcji:

W Wielki Piątek: 14:20: „Wielki Tydzień w Jerozolimie” - Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta, liturgia i nabożeństwo w Bazylice Grobu Pańskiego. 16:00: „Faustyna” - film oparty o dzienniczek kanonizowanej 30 kwietnia 2000 r. siostry Faustyny. W roli tytułowej Dorota Segda. 17:25: „Parafia z sercem. Kalwaria Zebrzydowska” – reportaż o wielkopiątkowym misterium Drogi Krzyżowej. 22:50: „Popiełuszko. Wolność jest w nas” – historia życia księdza Jerzego od dzieciństwa na polskiej prowincji, przez okres kształtowania się jego powołania w wojsku aż po tragiczne lata stanu wojennego.

W Sobotę Wielkanocną: 16:05: „Na plebanii w Wyszkowie 1920” – film Lucyny Smolińskiej opowiadający mało znany epizod z wojny polsko-bolszewickiej – próby powołania przez polskich komunistów fikcyjnego polskiego rządu bolszewickiego. Film inspirowany opowiadaniem Stefana Żeromskiego. 18:40: „Odkryć tajemnicę. Kamienne głowy z Wyspy Wielkanocnej” – dokument produkcji BBC. Więcej rekomendacji nie potrzeba. 21:30 – premiera w TVP Historia „Kryptonim ORĘDOWNICY. Studencki Komitet Solidarności”. Historia ludzi, którzy po śmierci Stanisława Pyjasa dokonali wyborów, które zaważyły na ich życiu. Samokształcenie, opór i zamiłowanie do wolności – o tym opowiedzą bohaterowie filmu Marcina Bradkego.

W Wielkanoc: 10:35: „Wielki Tydzień w Jerozolimie. Zwycięzca” – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Liturgia w Bazylice Grobu Pańskiego to niepowtarzalne przeżycie. Po niej ulicami miasta przechodzi procesja rezurekcyjna. Mieszkający w Jerozolimie Polacy spotykają się później na tradycyjnym wielkanocnym śniadaniu u Sióstr Elżbietanek w Starym Domu Polskim. 15:10: „Znachor” – ekranizacja powieści Tadeusz Dołęgi-Mostowicza z 1937 roku. Przedwojenny przebój kinowy ze znakomitą rolą Kazimierza Junoszy-Stępowskiego. 18:35: pierwszy odcinek doskonałego serialu BBC o królowej Wiktorii. Poznajemy jej młodość od wstąpienia na tron, kiedy miała 18 lat, do małżeństwa z bliskim krewnym, księciem Albertem Saksońskim. 21:00: „Pan Wołodyjowski”- przebojowa ekranizacja powieści Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Rekomendacja zbędna. Od razu proponujemy Państwu obydwie części.

W Poniedziałek Wielkanocny: 14:10 film dokumentalny „Anna German. Prawdziwe życie”. Wzruszająca opowieść Georgija Ananowa o życiu jednej z najbardziej utalentowanych polskich piosenkarek, która potrafiła śpiewać w siedmiu językach. O 17:55 2. Odcinek serialu BBC „Wiktoria”. Jest pierwszy rok panowania królowej. Upada rząd jej zaufanego doradcy lorda Melbourne'a. Królowa odmawia współpracy z jego następcą, co wywołuje falę krytyki. Królowa jest jednak nieugięta. Melbourne wraca na stanowisko premiera. O 21:25 ”Prymas. Trzy lata z tysiąca”. Kierowanie Kościołem w Polsce przypadło kardynałowi Wyszyńskiemu w szczególnym momencie. Nominacja na prymasa Polski nastąpiła niemal w przeddzień zjazdu PZPR, po którym rozpoczął się represyjny etap polityki władz wobec Kościoła. Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski i Maja Ostaszewska w filmie Teresy Kotlarczyk.

reklama
reklama