Matki Niepokornych
.

25 maja 2017 r.o godzinie 14.00 w ramach projektu „Matki Niepokornych”, przed siedzibą Stowarzyszenia Wspólnota Polska na ul. Krakowskie Przedmieście 64, otwarta zostanie plenerowa wystawa prezentująca sylwetki Matek - Bohaterek.

Udręczone rzeczywistością ustroju komunistycznego, konsekwentnie kształtowały żelazne charaktery swoich dzieci i przekazywały głęboką miłość do ojczyzny - tak organizatorzy opisują bohaterki wystawy i albumu, które przygotowano w ramach projektu „Matki Niepokornych”. Projekt dedykowany jest tym wszystkim matkom, których synowie i córki angażowali się w walkę z reżimem - po latach oddajemy im należny hołd i szacunek.

„Po wprowadzeniu stanu wojennego moja Mama wspierała mnie sercem, duszą i ciałem we wszystkich działaniach konspiracyjnych, była także wsparciem w działaniach dla moich kolegów. Bez Niej nie mógłbym wielu rzeczy zrobi, na wiele rzeczy nie mógłbym sobie pozwoli”- wspomina jeden z bohaterów.

Organizatorzy – Fundacja Rodzice Szkole oraz Archiwum Akt Nowych – podkreślają, że projekt inspirowany był prawdziwymi wydarzeniami. Główną jego osią są wywiady i wspomnienia z tamtego czasu, które zostały zebrane w album pod tym samym tytułem.

 „To owoc refleksji dotyczącej całego grona ludzi między 16 a 20 rokiem życia, którzy w połowie lat 80-tych aktywnie sprzeciwiali się ustrojowi komunistycznemu. Niejednokrotnie płacili za to bardzo wysoką cenę – byli zatrzymywani, trafiali do więzień, zdarzało się, że tracili nawet zdrowie i życie. Patriotyczna postawa wszystkich tych młodych osób jest w olbrzymiej mierze zasługą ich matek, które wpływały w sposób szczególny na osobowość swoich dzieci”- mówią pomysłodawcy projektu Wojciech Starzyński, prezes zarządu Fundacji „Rodzice Szkole” i Konrad Falęcki „Kobiety zdecydowanie zasługują na docenienie, szczególnie że ostatnie 200 lat polskiej historii obfituje w głównej mierze w bohaterów męskich. Kobiety, które wychowywały kolejne pokolenia patriotów, dotychczas stały w cieniu – my chcemy je godnie uhonorować”- dodają.

Uroczysty koncert to dopełnienie projektu. Zorganizowany w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego o godz. 19.00, również 25 maja stanowić będzie swego rodzaju muzyczną ucztę dla wszystkich mam i dzieci. Scenariusz opiera się na utworach z musicalu „Kolęda nocka”, ale nie zabraknie w nim również piosenek współczesnych, dedykowanych mamom właśnie, m.in. „Nie ma jak u mamy”, czy popularnej włoskiej piosenki „Mamma”. W trakcie spotkania zaproszeni do współpracy wokaliści - Krystyna Prońko, Katarzyna Wilk, Maciej Miecznikowski oraz Piotr Machalica - wykonają m.in. utwory skomponowane przez Wojciecha Trzcińskiego po strajkach sierpniowych 1980 roku do libretta Ernesta Brylla. Artystom towarzyszyć będzie zespół i chór Trzecia Godzina Dnia pod dyrekcją Piotra Nazaruka.

Bezpłatne bilety  do odebrania w dniu koncertu od godz. 18.00 w Studiu  im.

Lutosławskiego.

reklama
reklama