Na planie „Sensacji XX wieku”

W Książu ruszyły zdjęcia do kultowego cyklu „Sensacji XX wieku”. Po 9 latach program Bogusława Wołoszańskiego wraca na antenę Telewizji Polskiej. Tematem pierwszego odcinka będą nieznane działania największego wroga Hitlera - Heinricha Himmlera. Wiosną przyszłego roku będzie można obejrzeć 10 odcinków cyklu dokumentalnego w nowym formacie, opowiadającego o wydarzeniach historycznych i politycznych minionego wieku realizowanych w koprodukcji z National Geographic Channel.

reklama
reklama
Polecamy

Kabaret śmierci

Zapraszamy na film dokumentalny Andrzeja Celińskiego o artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Przed hitlerowskim aparatem represji, bronią się za pomocą żartu, przedstawień kabaretowych, skeczy, spektakli, piosenek, koncertów... Organizują je w obozach koncentracyjnych i gettach. Walczą o życie, ale przede wszystkim - jak sami podkreślają - o duszę i godność.

Spór o historię: 1 maja

Zapraszamy na program Macieja Zakrockiego! Dziś prowadzący i jego goście: prof. Janusz Odziemkowski, dr Marcin Zaremba, dr Marek Wierzbicki rozmawiać będą o genezie święta pracy. 1 maja 1886 roku doszło w Chicago do robotniczej demonstracji. W kolejnych dniach, podczas starć z policją padli zabici. Siedmiu demonstrantów zostało skazanych na śmierć. Trzy lata później, międzynarodowe stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych, zwane II Międzynarodówką, ogłosiło 1 Maja Świętem Pracy. Po rewolucji w Rosji 1 Maja stał się tam świętem państwowym.